Felfedeztek egy temetőben 13 különleges egyiptomi múmiát, melyek aranynyelvével bűvölnek el minket.
Egyiptomi régészek legújabb felfedezéseként összesen 13 aranynyelvet bukkantak rá Oxyrhynchus temetőjében. Ezen közép-egyiptomi város temetkezési helyén a múmiák nyelvének aranyra való cserélése mögött az állt, hogy az ókori egyiptomi kultúrában úgy vélték, ez biztosítja az elhunytak számára a beszéd képességét a túlvilágon.
A leleteket egy három kamrából álló sír alján találták meg, ahol több tucat múmiával együtt bukkantak a nemesfémből készített nyelvekre. Az emberi maradványok a ptolemaioszi korból (i. e. 304 és i. e. 30 között) származnak, írja az Egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium.
Nem ezek az első aranynyelvek, amik ebből a temetőből kerültek elő. A Live Science arról ír, hogy ugyanez a kutatócsoport 16 másik nyelvet talált már itt az év elején. A lap szerint megkérdezett szakértő, Salima Ikram, a kairói Amerikai Egyetem egyiptológus professzora szerint a temetőben előforduló aranynyelvek száma magasnak számít, ami arra utalhat, hogy magasabb társadalmi osztályból származtak az itt eltemetett személyek.
Az ásatások során felfedezett leletek között számos különleges amulett és lenyűgöző falfestmény került elő. Az amulettek többsége szkarabeuszbogarakat formáz, amelyek az ókori egyiptomi kultúrában a megújulás és az életet szimbolizálják. A falfestmények pedig változatos istenségeket ábrázolnak, gazdagítva a hely atmoszféráját. A régészek arra gyanakodnak, hogy a temetőben lehetett egy hagyomány az aranynyelvek készítésére, míg az amulettek elhelyezése a klasszikus egyiptomi temetkezési szokások természetes következménye lehetett.